Panele Kwarcowe

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i architektów, Greinplast wzbogaca swoją ofertę o panele kwarcowe. Dają one możliwość wykończenia ściany budynku eleganckim materiałem bez konieczności wykonywania wentylowanej fasady. Do wyboru jest 20 wersji kolorystycznych paneli, które wyglądają równie szlachetnie jak naturalny kamień. Są trwałe, nie zmieniają barwy, nie pękają, a na fasadzie budynku przetrwają wiele lat.

Firma Greinplast po raz pierwszy zaprezentowała panele kwarcowe w kwietniu 2018 roku w Rzeszowie podczas Targów Budownictwa Expo Dom. Nowy produkt cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród odwiedzających targi, ale został również zauważony i doceniony przez jury konkursowe, które przyznało mu Złoty Medal.

– Do produkcji tych paneli używany jest m.in. kamień kwarcowy, stąd też ich nazwa. To produkt wyróżniający się na tle innych materiałów elewacyjnych dostępnych do tej pory na rynku – podkreśla Łukasz Zieliński, przedstawiciel regionalny Greinplast. – Naszym podstawowym założeniem było, aby nie stworzyć imitacji materiałów naturalnych. Wiele produktów przeznaczonych na elewację przypomina kamień czy drewno. Nasze panele nie, a pomimo tego wyglądają naturalnie, elegancko i są bardzo trwałe. Posiadają własną, oryginalną fakturę i paletę kolorystyczną, na którą składa się 20 barw opracowanych wspólnie z zespołem architektów – dodaje.

Rynek dekoracyjnych okładzin elewacyjnych cechuje się dużą różnorodnością. W sprzedaży dostępne są m.in. spieki ceramiczne, płytki ceramiczne, płyty włókno-cementowe czy naturalne drewno. Wymagają one jednak systemów wentylowanych, co podnosi koszt wykonania elewacji. Z tego powodu, inwestorzy nieustannie poszukują rozwiązań, które umożliwią uzyskanie atrakcyjnego efektu dekoracyjnego bez konieczności montowania dodatkowych wzmocnień na ścianie.

– Od kilku lat jednym ze sztandarowych produktów Greinplast jest tzw. deska elewacyjna. Jest ona wykonana z lekkiego materiału, który doskonale imituje drewno i może być mocowany bezpośrednio na ścianie – mówi Łukasz Zieliński. – To rozwiązanie nie pasuje jednak aranżacyjnie do każdego typu budynku. Nie sprawdzi się na nowoczesnych budynkach użyteczności publicznej jak np. szkoły i szpitale. Podobnie jest w przypadku coraz popularniejszych budynków jednorodzinnych z płaskim dachem czy bloków powstających na nowych osiedlach. Właśnie dlatego cały czas poszukuje się nowych materiałów poprawiających estetykę elewacji.

Atrakcyjnym wizualnie ale niestety zbyt drogim dla bardzo wielu inwestorów rozwiązaniem jest naturalny kamień. Wykończenie ściany spiekiem kwarcowym to również spory koszt ze względu na konieczność wykonania wentylowanej fasady. Właśnie dlatego firma Greinplast postanowiła zaoferować klientom materiał szlachetny i jednocześnie niedrogi w montażu. Elewacja z paneli elewacyjnych wykonywana jest w standardowym, bezspoinowym systemie ociepleń. Składa się on z warstwy zbrojnej, na którą nakłada się farbę gruntującą. Na nią przykleja się panel. Dzięki temu panele nie zmienią koloru i nie będą się nagrzewać do bardzo wysokiej temperatury.

Opisany powyżej sposób montażu został sprawdzony przez Instytut Techniki Budowlanej. Wyniki przeprowadzonych testów potwierdziły, że nie trzeba wykonywać wentylowanej fasady pod panele kwarcowe Greinplast. Wszystko dzięki stosunkowo niewielkiemu ciężarowi. Przykładowo, kiedy metr kwadratowy spieku kwarcowego waży ok. 10 kg, to metr paneli kwarcowych zaledwie ok. 4 kg. Dużą różnicę stanowi również cena. Metr kwadratowy elewacji z wykorzystaniem spieku ceramicznego to koszt ok. 400-800 zł, a przy użyciu paneli kwarcowych – około 185 zł brutto

Panele kwarcowe mają format 100 cm x 40 cm. W tym systemie zastosowano fugę, dzięki czemu układ paneli na ścianie nie przypomina tynku, ale daje subtelny i elegancki efekt wykończeniowy. Fuga może mieć różną szerokość, wynoszącą zależnie od koncepcji projektanta - od 3 do 20 mm. Dzięki elastyczności paneli elewacyjnych kwarcowych Greinplast, można na nich wykonać mini łuki czy też wykleić ściany zakrzywione o pewien promień. To sprawia dodatkowo, że panele kwarcowe łatwiej przykleić do ściany. Używając cieńszej warstwy kleju, można je również trwale ułożyć na podłożu nie ryzykując przy tym, że po pewnym czasie panel się odkształci, odklei lub ukruszy.

– Nasza współpraca z Izbą Architektów w Rzeszowie i SARP przyczyniła się do stworzenia paneli elewacyjnych o właściwościach oczekiwanych przez projektantów i wykonawców – mówi Łukasz Zieliński. – Wspomniana wcześniej paleta 20 barw przywołuje skojarzenia z naturą. Kolory przełamane są lśniącymi drobinkami, które dodają panelom szlachetności i elegancji. Ten błysk to zasługa dodatku miki, dzięki czemu panele nie są jednorodne. Każda płyta wydaje się nieco inna za sprawą inaczej padających promieni światła, przez co całość elewacji wygląda naturalnie.

Zastosowanie paneli jest bardzo szerokie. Doskonale sprawdzają się na wysokiej warstwie cokołowej budynku, jako dekoracja między oknami czy wykończenie wejścia do domu. Panele kwarcowe Greinplast są bardzo odporne na zanieczyszczenia i mechaniczne uszkodzenia. To materiał nienasiąkliwy, dzięki czemu łatwo zmyć z niego wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Nowy produkt Greinplast już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem. Jeszcze w 2017 roku wykonano pierwsze elewacje z jego wykorzystaniem. Oprócz pomyślnie zakończonych badań w Instytucie Techniki Budowlanej i laboratorium Greinplastu, panele te przeszły proces walidacji na budowach. Wielopłaszczyznowe sprawdzenie ich właściwości stanowi gwarancję, że wykonawcy nie będą mieli problemów z ułożeniem paneli kwarcowych na elewacji, a właściciele budynków przez wiele lat będą mogli cieszyć się ich szlachetnym wyglądem.

Cena
Etykiety
Pokaż wyniki (1)
Panele Kwarcowe
Widok:
Na stronie:
Sortuj po:
Greinplast Panel Kwarcowy

Greinplast Panel Kwarcowy

Imitacja płyty HPL / płyty aluminium